تبلیغات
آفتابگردون - مودت و رحمت


آفتابگردون

بشر ، یک بودن است و انسان ، یک شدن؛ در مسیر شدن باید همیشه رو به سوی آفتابِ حقیقت داشت.

در حوزه پژوهشی زنان ، یکی از موضوعات مورد بحث ، واکاوی تفاوت های میان زن و مرد و بررسی چرایی این تفاوت هاست.

زمانی در این فیلد پژوهشی به این سوال رسیدیم که "چرا فطرت مرد طالب است و فطرت زن مطلوب"؟ و چرا ابتدا به ساکن محبت یک زن به مردی جلب نمی شود ؟ و آیا این تفاوت در آفرینش اجحافی در حق زن یا مرد است؟

این سوال از زوایای مختلف پاسخ هایی دارد که که هر کدام در جای خود مفصل و قابل تامل است اما اصلی ترین علت این تفاوت  بایسته هایی است که درشکل گیری مودت و رحمت میان زن و مرد و تشکیل یک پیوند متعالی نقشی مهم و بی بدیل دارد.

یک زن وقتی محبتش به مردی جلب شود ، عاطفه اش تنها و به تمامی به او تعلق خواهد گرفت.از این روست که وی عاطفه خود را معطوف به مردی خواهد کرد که به احساسش و به  تعهدش ایمان آورده باشد درست مانند بنایی که تنها بر یک پایه استوار بنا می گردد ؛ و فردی را می تواند در مقام تکیه گاهی برای تمام عمر بپذیرد که دلش به جوهر مردانه اش قرص شده باشدکه این اطمینان تنها از رهگذر همتی که مرد برای اثبات اراده اش برای تشکیل یک زندگی به نمایش می گذارد ، حاصل خواهد شد.

یکی از اصلی ترین دلایل این امر آن است که وقتی عاطفه ای مشترک شکل می گیرد و بعد از هم می پاشد ، آوار این بنا بر احساس زن فروخواهد ریخت و جراحتی در روح وی پدید می آورد که شاید تا آخر عمر هیچ گاه ترمیم نشود.

و نهایت آنکه تنها مودت و رحمتی که در سایه فطرت شکل گرفته باشد به پیوندی ختم می شود که در آن زن "ریحان" است و "عامل آرامش و آرایش معنوی محیط زندگی" و مرد "قوام" و "محل اعتماد و اتكا و تكیه‌گاهی برای زن"1 و این یکی از عالی ترین نمادهای خلقت حکیمانه انسان است.

 

______________________________________________________

«اسلام مرد را قوام و زن را ریحان می‌داند. این نه جسارت به زن است نه جسارت به مرد. نه نادیده گرفتن حق زن است و نه نادیده گرفتن حق مرد، بلكه، درست دیدن طبیعت آنهاست. ترازوی آنها هم اتفاقاً برابر است، یعنی وقتی جنس لطیف و زیبا و عامل آرامش و آرایش معنی محیط زندگی را در یك كفه می‌گذاریم، و این جنس مدیریت و كاركرد و محل اعتماد و اتكا بودن و تكیه‌گاه بودن برای زن را هم دركفه دیگر ترازو می‌گذاریم، این دو كفه با هم برابر می‌شود. نه آن بر این ترجیح دارد و نه این بر آن.» امام خامنه ای


نوشته شده در چهارشنبه 24 مهر 1392 ساعت 10:04 ق.ظ ... سیده راضیه حسینی | نظرات

__________________________________

قالب وبلاگ :